Hogyan árazzuk be a termékeinket?
Manapság versenyképesnek maradni a piacon igazán nagy kihívást jelent – sok dologra kell odafigyelni és állandóan mérlegelnünk kell a helyzetünket a piacon, a versenytársainkhoz képest.
Ezzel párhuzamosan napjainkban egyre többen szembesülnek azzal a problémával, hogy az árazásuk nem megfelelő. Ez, amilyen jelentéktelennek hangzik, olyan problémás jelenség, hisz, ha a rosszul árazunk be egy terméket vagy szolgáltatást, az bizony megállíthatja a cégünk fejlődését is. Ha új, ha éppen régóta működő vállalkozásról is van szó, a megfelelő árazás az egyik legfontosabb dolog, amit a siker érdekében tehetünk. Hogy hol bukhatunk el tehát? Sokszor nem kalkulálunk bele minden költséget, csak intuitívan belevetjük magunkat, komolyabb számolások nélkül egy árazásba, amely bizony könnyen komoly pénzveszteséget jelenthet, drasztikusabb esetben pedig a vállalkozásunk végét is.
A elégséges haszonkulcs, amely még a vásárlóink számára is elérhetővé teszi a terméket elengedhetetlen; ám itt nem feledkezhetünk meg a termék körül felmerülő bármilyen pluszköltségről sem, amit bizony a végösszegnek is tartalmaznia kell. Egy jó árban benne kell legyen tehát minden költség egy adott terméknél: nemcsak a hasznot, hanem pl. esetenként az csomagolást, a szállítást vagy a marketing összegét is bele kell kalkulálnunk, nem elég a saját haszonkulcsunk.
Erre a legtöbben nem is gondolnak, így hirtelen áremeléseket kell csinálniuk, hogy ne legyenek veszteségesek, mely a cégek arculatának és a vásárlóknak is igen kellemetlen.
Mielőtt tehát megjelennénk a piacon termeinkkel, szolgáltatásainkkal mindenképpen számoljunk ki mindent alaposan és a plusz költségeket is kalkuláljuk bele a termékeink végösszegébe, hogy később ne szembesüljünk felesleges nehézségekkel, és tartani is tudjuk árainkat, hisz a stabilitás a vásárlók számára mindig szimpatikus dolog.
Fontos tudni, kinek a véleményét kérjük ki, amikor egy terméket árazni szeretnénk; érintett területek lehetnek a már korábban említett marketing, sales és maga a gyártó cég is, amennyiben a készítés, beszerzés folyamatára is van rálátásuk, már előttünk tisztában lehetnek az alapanyaghiányokkal, várható emelkedésekkel és csökkenésekkel is. Fontos kikérni tehát szakértők segítségét is, azonban nem szabad elfelejtenünk, hogy a felelősség, bárki véleményét is kértük ki, végső soron a miénk.
Ezenfelül fontos tisztában lenni a konkurenciák áraival is, érdemes úgy árazni, hogy az egész palettát szemügyre vesszük, nem csak egy-egy terméket, illetve a húzótermék árazása is odafigyelést igénylő.
A céljaid meghatározásában és a marketinggel kapcsolatos ügyekkel keress fel minket bizalommal: https://mazuri.hu/kapcsolat/
Legutóbbi hozzászólások